ساخت ليزر فيبري با توان 250 وات با حمايت طرح‌هاي صنايع نوين

به گزارش حوزه اطلاع رسانی طرح­های صنایع نوین در تاریخ 11/11/93، آقای مهندس ادیب مدیر اجرایی طرح های صنایع نوین به همراه تیم كارشناسان از محل اجرای پروژه "ساخت لیزر فیبری با توان 250 وات" در دانشگاه شهید بهشتی كه با حمایت مالی طرح‌های صنایع نوین اجرا شده است، بازدید كردند.

در سال‌های اخیر لیزرهای فیبری بدلیل حجم کمتر و سبکتر بودن و کیفیت باریکه خروجی بهتر در مقایسه با لیزرهای حالت جامد توجه زیادی را در زمینه‌های مخابرات نوری، حسگرهای لیزری، پزشکی، پردازش مواد، نگهداری داده‌ها و... به خود جلب کرده‌اند. در این پروژه، لیزر فیبری پیوسته 220 وات با استفاده از فیبرهای دوغلافه آلاییده با ایتربیوم با مشخصات زیر طراحی، ساخت و بهینه سازی شد. این لیزر بطور خاص می تواند در برشکاری، جوشکاری، سوراخکاری و حکاکی فلزات مورد استفاده قرار گیرد.

 


 

پارامترها

مقادیر

طول موج مرکزی

1080 nm

توان بیشینه

220 W

پروفایل خروجی

Near Gaussian

زاویه واگرایی خروجی

6.88o

ساخت لیزر فیبری با توان 250 وات با حمایت طرح‌های صنایع نوین
 

 

آقای دكتر مسعودی مجری پروژه گفت: کارایی لیزر بصورت نسبت توان خروجی لیزر به توان پمپ کل لیزرهای دیودی در هر جریان تعریف می شود که مقدار آن برای توان پمپ کل حدود 303 وات و توان خروجی 216 وات برابر با تقریباً 71 درصد بدست آمده است.

 

 

با توجه به كیفیت بالای جوش و برش حاصله، در مقایسه با سایر روش های متداول، سرعت بالای آن و راندمان بالای لیزر فیبری در مقایسه با سایر لیزرها، بومی سازی آن می تواند ارزش افزوده زیادی را در ساخت آن ایجاد و به بازار داخلی و حتی خارجی نیز ارائه نمود.

 


 ساخت لیزر فیبری با توان 250 وات با حمایت طرح‌های صنایع نوین  ساخت لیزر فیبری با توان 250 وات با حمایت طرح‌های صنایع نوین